Кочани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 278 бајти ,  пред 4 години
ситна поправка, дополнување
(ситна поправка, дополнување)
 
== Населби и маала ==
Градот Кочани се дели на повеќе населби и маалимаала, кои освен по своето имеимето, меѓусебно се разликуваат по својата местоположба, старост и урбанизиран развој. Меѓу населението познати се со следниве имиња:
{{Div col|cols=2}}
* 14-та Бригада
* Доклевец
* АСНОМ
* Бавчалук
* Бавч'лко
* Бејрут
* Белско Маало
* Кај Филтеро
* Калиманова Глава
* КрушаскоКрушарско Маало
* Недопирливите
* Сиви Дом
* Усова Чешма
* Циганско Маало
{{Div col end}}
 
== Географија ==
Литературниот клуб „Копнеж“, што работи во рамките на [[Библиотека “Искра“ - Кочани|библиотеката „Искра“]], е носител на две културни манифестации: Детскиот поетски фестивал „Мајски цвет“ (од национален карактер) и Месец на книгата.
 
== Верски објекти==
;ЦрквиВо Кочани има неколку верски објекти:<ref>{{цитирана книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
 
* [[Црква „Св. вмч. Георгиј“ - Кочани|Црква „Св. вмч. Георгиј“]] - изградена во 1917 година;
* [[Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Кочани|Црква „Покров на Пресвета Богородица“]] - камен темелникот е поставен на 9 декембридекември 1994 година, а осветена е на 24 октомври 1998 година. Се користи како крстилница;
* [[Црква „Свето Благовештение“ - Кочани|Црква „Свето Благовештение“]] - камен темелникот е поставен на 11 октомври 2009 година. Се наоѓа во населбата [[Валог]] ;
* [[Црква „Свето Преображение“ - Кочани|Црква „Свето Преображение“]] - камен темелник поставен во 2006 година. Се наоѓа во населбата [[Усова Уешма]];
* [[Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Кочани|Црква „Рождествона„Рождество на Пресвета Богородица“]] - се наоѓа во кругот на фабриката „Ледер“;<ref>[http://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/82-2010-01-15-21-45/2010-01-15-21-513/1009-2016-09-23-17-07-37 ''ПРОСЛАВЕН ПРАЗНИКОТ РАЃАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – МАЛА БОГОРОДИЦА ВО ФАБРИКАТА “ЛЕДЕР“ ВО КОЧАНИ'']</ref>
*[[Евангелско - методистичка црква (Кочани)|Евангелско - методистичка црква]];
* [[Дуди Ханум џамија|Џамија Дуди Ханум]]
 
== Збратимени градови ==
 
Во изминатите години Кочани е збратимен со следните градови:
{|width="100%" style=background:transparent
* {{знамеикона|Унгарија}} [[Сигетсентмиклош]], [[Унгарија]]
* {{знамеикона|Бугарија}} [[Казанлак]], [[Бугарија]]
* {{знамеикона|Полска}} [[ Мшчонов]], [[Полска]]
* {{знамеикона|Турција}} [[Јенифоча]], [[Турција]]
* {{знамеикона|Хрватска}} [[Крижевци]], [[Хрватска]]
3.890

уредувања