Разлика помеѓу преработките на „Пасинки“

Одземени 72 бајти ,  пред 3 години
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
 
== Демографија ==
Селото Пасинки или Писанки(Песни) било чисто Македонско се до XIII век кога започнало насилното иселувањениселување на мештаните од страна на шиптарските банди,пред се заради економски,но и социјален,а подоцна и политички интереси. Денес селото е иселено и се наоѓа на територија на денешна Република Албанија.
Денес селото е иселено и се наоѓа на територија на денешна Република Албанија.
 
== Култура ==