Стари Словени: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
=== ''Лигвистични евиденции'' ===
[[Податотека:Balto-Slavic lng.png|thumb|left|260px|Балто-Словенски дијалекти 600 година]]
За долго време, јазикот беше гледан како главниот фактор за формирањето на културата на луѓето. [[Прасловенски јазик|Прасловенскиот јазик]] не е зачуван, така да невозможно е да се прават разно разни заклучоци, но сепак научниците ги гледаат лингвистичките особености во обид да ја најдат татковината на Словените. До сега, научниците не се во можност да се согласат на точниот регион каде се развил старословенскиотпрасловенскиот јазик. Некои научници сепак го земаат здраво за готово моделот на Литванката Марија Гимбутас за анализирање на ширењето на Праиндоевропјаните. Сепак има и други теории да го сметаат потеклото на старите Словени на [[Блиски Исток|Блискиот Исток]], анатолската хипотеза (која е доста интересна, каде се појавуваат едно од наводните словенски племиња Енетои), [[Балкански Полуостров|Балканот]], преку модифираната анатолска хипотеза, или кај планината [[Урал]]. Сите овие теории се сега сметани како периферни.
[[Податотека:Slavic distribution origin.png|thumb|250px|Историска дистрибуција на словенските јазици. Поголемото е Прашко-Пенковска-Колочинскиот комплекс на култура од шестиот до седмиот век, кој одговара на ширењето на словенските јазични племиња во тоа време. Помалото покажува територијата во која се најдени најстарите словенски хидроними, или имиња на езера и реки (after {{Harvcoltxt|Mallory|Adams|1997|p=524ff}}.]]
 
3.892

уредувања