Стари Словени: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
== Етногенеза ==
 
Прашањето за потеклото на Словените го предизвикало создавањето на многу теории, ино ниту една од тие теории не е универзално прифатена. Несогласувањата резултираат не само од различни видови на евиденција промовирани од многу слависти, етногенелози и други научници, или од различниот начин на мислење околу ова прашање, но исто така и од силните политички влијанија кои, до пред некое време, открија како проблемот за потеклото на Словените беше гледан. Кога се дискутира за стари Словени, се потенцира за различни видови на племенски општества кои делеле заеднички јазик и материјална култура.
 
=== ''Историска евиденција'' ===
3.892

уредувања