Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Додадени 67 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-. октомври + октомври))
с
 
===Млади години===
ПеринПерен биле роден во [[Лил]], [[Франција]] и се образувал во [[Висока нормална школа|Високата нормална школа]], големо елитно училиште во [[Париз]]. Тој станал асистент во школота во период од 1894–97 кога почнал да ги проучува [[катодни зраци|катодните зраци]] и [[рендгенски зраци|рендгенските зраци]]. Тој бил награден со дипломата ''доктор на науки'' во 1897. Истата година тој бил назначен за доцент во [[физичка хемија]] на [[Сорбона]], [[Париз]]. Тој станал професор на Универзитетот во 1910 година, каде работел се до [[Германска окупација на Франција|германската окупација на Франција за време на Втората светска војна]].
 
===Истражувања и постигнувања===
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Перен, Жан Батист}}
[[Категорија:Апсолвенти на Високата нормална школа]]
[[Категорија:Странски членови на Кралското друштво]]
[[Категорија:Членови на Француската академија на науките]]
[[Категорија:Теориски физичари]]
[[Категорија:Луѓе од Лил]]