Светлински тек: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Светлосен тек на Светлински тек)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Luminance_Chamber.jpg|мини|десно|250п|[[Улбрихтова топка]] (интегратор) за мерење на светлинскиот тек од еден извор.]]
 
Во [[фотометрија]]та, '''светлински тек''' ('''светлински флукстек''', '''светлинска моќ''') — мерка за восприемената моќ на [[светлина]]та. Се разликува од [[зрачен тек|зрачниот тек]] (вкупна моќ на израчената светлина) по тоа што светлинскиот тек е прилагоден со оглед на различната чувствителност на човечкото [[око]] на светлина со разни [[бранова должина|бранови должини]].
 
==Единици==