Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Додадени 226 бајти ,  пред 2 години
* „Лисицата и мачката“ – сказна на браќата Грим.<ref>Браќа Грим, ''Храбриот кројач'', Детска радост, Скопје, 1980.</ref>
* „Лисицата му се одмаздила на волкот“ (''Лисица се осветила вуку'') - српска народна приказна.<ref>''Народне приповетке''. Београд: Просвета, 1963, стр. 141-144.</ref>
* „[[Лисицата и зајакот]]“ - [[Советски Сојуз|советски]] [[анимиран филм]] од [[1973]] во режија на [[Јуриј Норштејн]].
* „[[Лисицата и ловечкиот пес]]“ ({{lang-en|The Fox and the Hound}}) - [[Соединети Американски Држави|американски]] [[цртан филм]] од [[1981]] година.
 
== Литература ==