Разлика помеѓу преработките на „Здравје“

Додадени 369 бајти ,  пред 2 години
дополнување
с (Отстрането уредувањето на 79.125.203.7 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
(дополнување)
 
Неколку класификациони системи, каков што е [[семејството на меѓународни класификации на СЗО]], во кое спаѓаат [[Меѓународна статистичка класификација на болестите и сродните здравствени проблеми|Меѓународната статистичка класификација на болестите и сродните здравствени проблеми]] (МКБ) и [[Меѓународна класификација на функционирање, инвалидитет и здравје|Меѓународната класификација на функционирање, инвалидитет и здравје (МКФ)]], се често користени да се дефинираат и мерат компонентите на здравјето.
 
==Здравјето како тема во уметноста==
* „Лажливото здравје“ - македонска народна приказна.<ref>''Македонски хумористични народни приказни''. Скопје: Просветно дело, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 7.</ref>
 
== Наводи ==