ФК Осогово (Кочани): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.972 бајти ,  пред 5 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
{{Инфокутија фудбалски клуб|
име = ФК Осогово|
лого = [[Податотека:OsogovokocaniGfk-osogovo-kocani-logo.gifpng|120px|Амблемот на ФК Осогово]] |
целосно име = ФудбалскиГрадски фудбалски клуб Осогово„Осогово“ Кочани|
прекар = Жетвари |
основан = [[1924]]|
терен = [[Стадион Никола Мантов]] |
капацитет = 5.000 |
претседател = Атанас КусевскиГоран Милосов|
тренер = Крсте Крстев |
лига = [[Трета македонска фудбалска лигаВтора_фудбалска_лига_на_Македонија_2017/2018|ТретаВтора македонска лига - Исток]] |
сезона = 20142017/20152018 |
позиција = 6<small>ти</small>8 |
шема_лр1=|шема_т1=_bluesidestripecollar|шема_др1= |
леварака1=FFFF33|тело1=FFFF33|деснарака1=FFFF33|шорцеви1=0077FF|чорапи1=0077FF|
шема_лр2==|шема_т2= |шема_др1= |
'''ФК Осогово''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Кочани]], оформен во 1924 година <ref>[http://fkosogovomk.awardspace.com/istorija.htm ФК Осогово - официјална веб страница]</ref>, а во 1950 година го добива сегашниот назив. Клупски бои се жолто-сината, а клубот настапува на [[Стадион Никола Мантов|Стадионот Никола Мантов]] кој има капацитет од 5,000 гледачи.
 
== Историја ==
Историјата на фудбалот во Кочани започнала во далечната 1924 година кога во градот била донесена првата фудбалска топка и бил формиран првиот фудбалски клуб.
 
==Лига натпреварување==
Првата фудбалска топка во Кочани ја донел Томе Ванѓелов во 1924 год. (тогашен претседател на општината Кочани), а веднаш потоа бил формиран и првиот фудбалски клуб “Султан Тепе“. Името неколкупати било менувано.ФК Витез, Хајдук за на крај да го добие името Осогово.
Во сезоната 2017/2018 г. ФК „Осогово“ се натпреварува во [[Втора фудбалска лига на Македонија 2017/2018|Втората лига - исток]]. На крајот од есенскиот дел од првенството екипата се наоѓаше на 9 место со освоени 8 бода.
 
 
== Историја ==
Историјата на фудбалот во Кочани започнала во далечната 1924 година кога Томе Ванѓелов (тогашен претседател на Општина Кочани), во градот билаја донесенадонел првата фудбалска топка. иВеднаш потоа бил формиран и првиот фудбалски клуб “Султан Тепе“. Името неколкупати било менувано - ФК „Витез“, ФК „Хајдук“, за на крај да го добие името „Осогово“.
 
За фудбалот во Кочани зборуваат старите кочанци: “Игравме фудбал и пред 1924 година и тоа на улица со топка направена од партали. Минувачите подзастануваа, гледајќи како ние младите трчаме по еден тркалезен предмет што потскокнуваше пред нашите нозе и со повремено кревање на рацете ќе викневме: Гоол! Тие со чудење нè гледаа, некој од нив дури и ќе се прекрстеше гледајќи ги младите, испотени до гола кожа“.
Потоа следуваат лоши игри, клупски превирања, промени на стручни штабови, недисциплина, препукувања меѓу спортските работници и како разултат на сето ова, "Осогово" полека, но сигурно тоне. Ја напушта Првата лига, а кратко време потоа и Втората лига. 2004/2005 година "Осогово" се најде во најнизок ранг од републичко натпреварување. По испаѓањето од [[Втора македонска фудбалска лига|Втората македонска лига]], замира фудбалскиот интерес во градот.
 
Во натпреварувачката сезона 2016-17 екипата го освојува 3 место во [[Трета македонска фудбалска лига|Третата македонска лига]] со што обезбеди пласман во повисок ранг.
Денес "Осогово" ги консoлидира своите редови. Има млад, искусен стручен штаб, докажан тренер, и што е најважно млади, талентирани играчи од кои се очекува во иднина со континуирани подготовки да го понесат товарот на екипата и да го вратат клубот во највисокиот ранг на натпреварувања.
 
 
== Состав на тимот ==
[[Податотека:Fk osogovo february 2018.jpg|мини|450px|Екипата во февруари 2018 година]]
 
{{Fs start}}
{{Fs player|no=1|nat=MKD|pos=GK|name=Александар Игески}}
{{Fs player|no=3|nat=MKD|pos=DF|name=Христијан Митревски}}
{{Fs player|no=4|nat=MKD|pos=DF|name=Стефанчо Цветанов|other='''[[Капитен|C]]'''}}
{{Fs player|no=5|nat=MKD|pos=DF|name=Јован Манев}}
{{Fs player|no=6|nat=MKD|pos=DF|name=Дејан Велевски}}
*{{Fs player|no=8|nat=MKD|pos=FW|name=Драган Паунов}}
{{Fs player|no=9|nat=MKD|pos=FW|name=Владимир Жоглев}}
{{Fs player|no=10|nat=MKD|pos=MF|name=Павле Петров}}
{{Fs player|no=11|nat=MKD|pos=DF|name=Никола Стоиловски}}
{{Fs player|no=13|nat=MKD|pos=MF|name=Александар Гаврилов}}
{{Fs player|no=14|nat=MKD|pos=MF|name=Кристијан Јорданов}}
{{Fs player|no=15|nat=MKD|pos=DF|name=Тоше Манов}}
{{Fs mid}}
{{Fs player|no=16|nat=MKD|pos=DF|name=Кристијан Блажев}}
{{Fs player|no=17|nat=MKD|pos=MF|name=Андреј Коцевски}}
{{Fs player|no=18|nat=MKD|pos=MF|name=Слаѓан Митевски}}
{{Fs player|no=20|nat=MKD|pos=FW|name=Никола Костадинов}}
{{Fs player|no=21|nat=MKD|pos=FW|name=Божидар Ангеловски}}
{{Fs player|no=92|nat=MKD|pos=GK|name=Мишел Ѓоргиев}}
{{Fs player|no=|nat=MKD|pos=GK|name=Методија Ангелов}}
{{Fs player|no=|nat=MKD|pos=MF|name=Драган Анчов}}
{{Fs player|no=|nat=MKD|pos=MF|name=Перо Георгиевски}}
{{Fs player|no=|nat=MKD|pos=MF|name=Христијан Ќосевски}}
{{Fs player|no=|nat=MKD|pos=MF|name=Стојче Стојов}}
{{Fs end}}
 
 
'''Тренери'''
* Крсте Крстев
* Александар Андов
* Дејан Манчевски
 
 
==Лого на клубот==
Во својата долгогодишна историја, клубот променил неколку официјални логоа, а во почетокот на февруари 2018 година беше промовиран актуелниот дизајн.<ref>[http://www.kanal8.mk/index.php/mk/5098-grb-osogovo ФК “Осогово“ го промени грбот, ќе добие и веб-страница] - Канал 8 ТВ</ref>
<gallery>
Податотека:Osogovokocani.gif|мини|Лого на ФК „Осогово„ од 90-те
Податотека:FK Osogovo Kocani Logo.png|мини|Лого до 2018 г.
Податотека:Gfk-osogovo-kocani-logo.png|мини|Лого од февруари 2018 г.
</gallery>
 
 
==Поранешни играчи==
[[Податотека:Fk osogovo 2008.jpg|thumb|350px|Екипата во 2008 година]]
'''голмани'''
* Петар Лазаров
* Игор Данев
* Мишел Горгиев
'''одбрана'''
* Драги Здравков
* Ване Митев
* Ивица Јаневски
* Сашко Манчовски
* Ангел Дамевски
* Стеванчо Цветанов
* Дени Манчовски
 
'''среден ред'''
* Мирче Натков
* Никола Постоловски
* Перо Данилов
* Никола Карафилов
 
'''напад'''
* Иван Митров
* Драган Паунов
* Драган Паунов
* Ангелчо Арсов
 
 
==Навивачка група==
'''Тренер'''
Навивачката група се нарекува [[Сејмени (навивачка група)|Сејмени]] и формирана е во 1986 г. Вообичено членовите на групата се наоѓаат на западната трибина на [[Стадион_Никола_Мантов|стадионот „Никола Мантов“]] од каде му даваат поддршка на својот клуб.
* Крсте Крстев
 
 
== Надворешни врски ==
3.892

уредувања