Разлика помеѓу преработките на „Аугусто Пиноче“

Додадени 110 бајти ,  пред 3 години
=== Чилеански државен удар од 1973 година===
{{Главна|Чилеански државен удар од 1973 година}}
[[Податотека:Salvador_Allende_Gossens-.jpg|мини|лево|150п|Салвадор Алјенде]][[Податотека:Golpe de Estado 1973.jpg|мини|десно|300п|Бомбардирање на палатата ''La Moneda'']]
На [[11 септември (настани)|11 септември]] 1973 година на чилеанските вооружените сили (пешадијата, морнарицата, воздушни сили и карбиењерите) ја собориле владата [[Салвадор Алјенде]] со [[државен удар]]. Претседателската палата ''La Moneda'' била бомбардирана, а Алјенде извршил самоубиство <ref>{{cite news| url=http://www.guardian.co.uk/world/2011/jul/20/salvador-allende-committed-suicide-autopsy | location=London | work=The Guardian | title=Chilean president Salvador Allende committed suicide, autopsy confirms | date=20 July 2011}}</ref>.