Разлика помеѓу преработките на „Аугусто Пиноче“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
Пиноче е роден во [[Валпараисо]]. Неговиот татко Аугусто Пиноче Вера бил потомок на [[Бретања|бретонски]] имигранти, а неговата мајка Авелина Угарте Мартинез имала [[Баскија|баскиско потекло]] <ref>[http://lahoradelpueblo.blogspot.com/2006/12/augusto-pinochet-el-insulso-hijo-del.html Augusto Pinochet, el insulso hijo del aduanero]</ref>. Се образувал во ''Семинаријата Сан Рафаел'' во [[Валпараисо]], ''Институтот Рафаел Аритзија'' во Куљота, ''Школата Француски Отци'' во Валпараисо, а во 1931 година се запишал при военото училиште во [[Сантјаго]]. Во 1935 година, по четири години на студии, дипломирал со ранг на ''alférez'' потпоручник во [[пешадија]]та.
== Воена кариера ==
[[Податотека:Liutenant Augusto Pinochet, in his first years in the Army (circa 1933)..jpg|мини|лево|150п|Аугусто Пиноче (околу 1933 год.)]][[Податотека:The then Coronel Pinochet training in the Military Academy in the tactics of war in 1934..jpg|мини|десно|300п|Пиноче на воена обука во 1934 година]]
Во септември 1937 година, Пиноче бил назначен во ''"Chacabuco"'' полкот, во [[Консепсион]]. Две години подоцна, во 1939 година, бил унапреден во подполковник и бил преместен во "Maipo" полкот, при воениот гранизонот во Валпараисо. Се вратил во пешадиското училиште во 1940 година. На 30 јануари 1943 година, тој се оженил Лусија Хириарт Родригез, со која имал пет деца: Инес Лусија, Марија Вероника, Жаклин Мари, Аугусто Освалдо, и Марко Антонио.
 
Кон крајот на 1945 година, Пиноче бил назначен во ''"Carampangue"'' полкот во северниот град [[Икике]]. Три години подоцна, се запишал во Воената академија, меѓутоа морал да ги одложи своите студии, бидејќи, како најмлад офицер, морал да изврши мисија во јагленската област Лота. Следната година ги продолжил студии во Академијата, по добивањето на чинот офицер началник на Генералштабот, во 1951 година, се вратил да предава во воено училиште. Истовремено работел како помошник на помошниците на Академијата, предавајќи воена географија и геополитика. Бил активен како уредник на списанието ''Cien Águilas'' ("Сто орли"). На почетокот на 1953 година, со ранг мајор, бил испратен во полкот ''"Rancagua"'' во Арика. Додека е таму, бил назначен за професор на Воената академија, и се вратил во Сантјаго да ја преземе новате позиција <ref name="CBS">{{Cite news|url=http://www.cbc.ca/news/background/chile/pinochet.html|title=Augusto Pinochet: Timeline|publisher=CBSNews | date=11 December 2006|archiveurl=http://web.archive.org/web/20040612183345/http://www.cbc.ca/news/background/chile/pinochet.html|archivedate=12 June 2004}}</ref>.
[[Податотека:The then Coronel Pinochet training in the Military Academy in the tactics of war in 1934..jpg|мини|десно|300п|Пиноче на воена обука во 1934 година]]
Во 1956 година, Пиноче и група на млади офицери биле избрани да формираат воена мисија која требало да соработува со Воената академија на [[Еквадор]] во [[Кито]]. Останал во [[Кито]] три и пол години и се посветил на проучување на геополитиката, воена географија и разузунување. Кон крајот на 1959 година се вратил во Чиле и бил назначен во Главниот штаб на 1-та армиска дивизија со седиште во [[Антофагаста]]. Следната година, бил назначен за командант на полкот ''"Esmeralda"''.
 
Во 1956 година, Пиноче и група на млади офицери биле избрани да формираат воена мисија која требало да соработува со Воената академија на [[Еквадор]] во [[Кито]]. Останал во [[Кито]] три и пол години и се посветил на проучување на геополитиката, воена географија и разузунување. Кон крајот на 1959 година се вратил во Чиле и бил назначен во Главниот штаб на 1-та армиска дивизија со седиште во [[Антофагаста]]. Следната година, бил назначен за командант на полкот ''"Esmeralda"''.
Поради постигнатиот успех, бил назначен за заменик директор на Воената академија во 1963 година. Во 1968 година, бил именуван за началникот на штабот на 2-та армиска дивизија, со седиште во [[Сантјаго]], кон крајот на таа година, бил унапреден во бригаден генерал и врховен командант на 6 - та дивизија. Исто така бил назначен за гувернер на провинцијата [[Тарапака]]. Во јануари 1971 година, Пиноче бил унапреден во генерал на дивизија и е назначен за главен командант на воениот гарнизон [[Сантјаго]].
 
Поради постигнатиот успех, бил назначен за заменик директор на Воената академија во 1963 година. Во 1968 година, бил именуван за началникот на штабот на 2-та армиска дивизија, со седиште во [[Сантјаго]], кон крајот на таа година, бил унапреден во бригаден генерал и врховен командант на 6 - та дивизија. Исто така бил назначен за гувернер на провинцијата [[Тарапака]]. Во јануари 1971 година, Пиноче бил унапреден во генерал на дивизија и е назначен за главен командант на воениот гарнизон [[Сантјаго]]. Во почетокот на 1972 година, бил назначен за општ началникот на Генералштабот на Чилеанската армија. По зголемените турбуленции во Чиле, генералот Пратс поднел оставка на неговата позиција и Пиноче бил назначен за за Главен Командант на Армијата на [[23 август (настани)|23 август]], 1973 година од страна на претседателот [[Салвадор Алјенде]]. Помалку од еден месец подоцна, Алјенде бил соборен.
 
== Воен удар==