Разлика помеѓу преработките на „Хајашиева патека“

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
'''Хајашиевата патека''' е патот на [[протоѕвезда]]та во [[Херцшпрунг-Раселов дијаграм]] откако протоѕвездениот облак ќе достигне хидростатичен еквилибриум. Во 1961 година [[Куширо Хајаши]] покажал дека постои минимум ефективнаминимална [[делотворна температура]] која е пониска од онаа што е потребна за да не се достигне хидростатичниот еквилибрум; ова ограничување се однесува на околу 4000 [[келвин|K]]. Протоѕвездениот облак кој е постуден од оваа температура ќе се собере и ќе се затопли сè додека да постигне [[Хајашиево ограничување]]. Кога ќе стигне до тоа, [[протоѕвезда]]та ќе продолжи да се собира, но нејзината ефективнаделотворна температура нема повеќе да се зголемува. Оваа Хајашиева патека е блиску до вертикалната линија на Х-Р дијаграмот.
 
== Поврзано ==