Разлика помеѓу преработките на „Давиде Астори“

Додадени 306 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
| cityofbirth = {{роден во|Сан Џовани Бјанко|}}
| countryofbirth = [[Италија]]
| currentclubdeath_date = {{Fbdeath teamdate Fiorentinaand age|2018|3|4|1987|1|7|df=yes}}
| clubnumber death_place = 13[[Удине]], Италија
| currentclub =
| clubnumber =
| position = [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = Понте Сан ПјетроПонтисола
| youthyears2 = | youthclubs2 = {{Fb team Milan}}
| years1 = 2006–20082006-2008 | caps1 = 0 | goals1 = 0 | clubs1 = {{Fb team Milan}}
| years2 = 2006-2007 | caps2 = 25 | goals2 = 1 | clubs2 = →{{Fb team Pizzighettone}}
| years3 = 2007–20082007-2008 | caps3 = 31 | goals3 = 0 | clubs3 = →{{Fb team Cremonese}}
| years4 = 2008- 2014 | caps4 = 174 | goals4 = 3 | clubs4 = {{Fb team Cagliari}}
| years5 = 2014-2015 | caps5 = 24 | goals5 = 1 | clubs5 = →{{Fb team Roma}}
| years6 = 2015-2016 2018 | caps6 = 3391 | goals6 = 03 | clubs6 = {{Fb team Fiorentina}}
| years7 = 2016–2018 | caps7 = 58| goals7 = 3 | clubs7 = {{Fb team Fiorentina}}
| nationalyears1 = 2004-2005 | nationalcaps1 = 5 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија под 18 години|Италија 18]]
| nationalyears2 = 2011-2017 | nationalcaps2 = 14| nationalgoals2 = 1 | nationalteam2 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
'''Давиде Астори''' (роден на {{роден на|7|јануари|1987}} во [[Сан Џовани Бјанко]] - починал на {{починал на|4|март|2018}} во [[Удине]]) — поранешен [[Италијанци|италијански]] [[фудбалер]] кој играл на позиција [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
 
Својата младинска фудбалска кариера ја започнал во екипата на Понтисола. Во периодот од [[2006]] до [[2008]] година бил член на [[ФК Милан|Милан]], за кој не одиграл ниту еден натпревар, за да во [[2008]] година потпипше за [[ФК Каљари Калчо|Калјари]]. За КаљариКалјари имал 174 настапи и постигнал три погодоци. Во ФК Рома настапувал сезоната 2014-2015 натпаувал како позајмен во екипата на [[ФК Рома|Рома]], поа коево 2015 се преселил во [[ФК Фјорентина|Фјорентина]] најпрво на заем до крајот на сезоната 2015-2016 а потоа потпишал и перманентен договор.
 
Астори своето меѓународнорепрезентативно деби за [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] го направил во [[2011]] и ја претставувал својата земја 14 пати, постигнувајќи еден гол.
 
Астори починал од срцев удар на 31-годишна возраст, во [[Удине]] кога бил пронајден мртов во неговата хотелска соба пред натпреварот на својот клуб против ФК[[Удинезе Калчо|Удинезе]], на [[4 март]] [[2018]] година.
 
{{Состав на ФК Фјорентина}}