Разлика помеѓу преработките на „Сојузници во Првата светска војна“

нема опис на уредувањето
[[Доминиони]]те и [[Крунска колонија|Крунисните колонии]] на Британија дале голем придонес за воените напори на сојузничките, но немале независни надворешни политики во Првата светска војна со Британскиот воен кабинет кој вршел оперативна контрола на силите на царството. Владите на [[Доминиони]]те го контролирале регрутирањето. Од почетокот на [[1917]] година, Воениот кабинет бил заменет со царскиот кабинет, каде што имале застапеност
[[Доминиони]]те.
 
== Наводи ==
{{наводи}}