Разлика помеѓу преработките на „Давиде Астори“

Додадени 1.195 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''Давиде Астори''' (роден на [[{{роден на|7 |јануари]], [[|1987]],}} во [[Сан Џовани Бјанко]] - починал на {{починал на|4|март|2018}} во [[Удине]]) — поранешен [[Италијанци|италијански]] [[фудбалер]], кој играл на позиција [[Одбрана (фудбал)|играч од одбранатаодбрана]] на [[ФК Фјорентина|Фјорентина]] и на [[Фудбалска репрезентација на Италија|италијанската репрезентацијата]].
 
Својата младинска фудбалска кариера ја започнал во екипата на Понтисола. Во периодот од [[2006]] до [[2008]] година бил член на [[ФК Милан]], за кој не одиграл ниту еден натпревар, за да во [[2008]] година потпипше за [[ФК Каљари Калчо]]. За Каљари имал 174 настапи и постигнал три погодоци. Во ФК Рома настапувал сезоната 2014-2015, по кое се преселил во [[ФК Фјорентина]].
 
Астори своето меѓународно деби за [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] го направил во [[2011]] и ја претставувал својата земја 14 пати, постигнувајќи еден гол.
 
Астори починал од срцев удар на 31-годишна возраст, кога бил пронајден мртов во неговата хотелска соба пред натпреварот на својот клуб против ФК Удинезе, на [[4 март]] [[2018]] година.
 
{{Состав на ФК Фјорентина}}