Емпедокле: Разлика помеѓу преработките

Одземени 34 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
|influences = [[Парменид]], [[Питагорејци]]
|influenced = [[Горгија]] од Леонтин, [[Аристотел]], [[Лукрециј]], [[Фридрих Ниче]]
|notable_ideas = [[Материјата]] е составена од четири елементи: [[вода (елемент)|вода]], [[земја (елемент)|земја]], [[воздух (елемент)|воздух]] и [[оган (елемент)|оган]]<br>Космичките принципи на [[Филотас (митологија)|Филотас]] („Љубов„) и [[Никеа (митологија)|НикеаНикеи]] („Караница“)<ref>Frank Reynolds, David Tracy (eds.), [http://books.google.gr/books?id=XdHPgPmSgYEC&dq= ''Myth and Philosophy''], SUNY Press, 1990, p. 99.</ref>
}}