Разлика помеѓу преработките на „Никта“

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| Parents = [[Хаос (митологија)|Хаос]]
| Siblings= [[Ереб (митологија)|Ереб]], [[Геја (митологија)|Геја]], [[Тартар (митологија)|Тартар]] и [[Ерос (митологија)|Ерос]]
| Children= [[#Потомство|видипогл. во текстот]]
| Mount =
| Roman_equivalent = Нокс
}}
 
'''Никта''' ({{lang-grc|Νύξ}}; {{lang-la|Nox}}, „Ноќ“) — [[старогрчка митологија|старогрчка божица]] (или персонификација) на '''ноќта'''[[ноќ]]та. Таа припаѓа на [[старогрчки исконски богови|првата генерација божества]]. Ретко се појавува во митовите, но е сметана за исклучително убава и моќна. Имала свое пророчиште (храм) во акрополата на Мегара, а нејзината статуа се наоѓа во [[Храм на Артемида во Ефес|Храмот на Артемида во Ефес]].
 
== Митологија ==