Разлика помеѓу преработките на „Никта“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Никта''' ({{lang-grgrc|Νύξ}}; {{lang-la|Nox}}) е [[грчкастарогрчка митологија|старогрчка божица]] (или персонификација) на '''ноќта'''. Таа припаѓа на [[старогрчки исконски богови|првата генерација божества]]. Ретко се појавува во митовите, но е сметана за исклучително убава и моќна. Имала свое пророчиште (храм) во акрополата на Мегара, а нејзината статуа се наоѓа во [[Храм на Артемида во Ефес|Храмот на Артемида во Ефес]].
 
== Митологија ==