Разлика помеѓу преработките на „Никта“

Додадени 169 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Како алегориски лик Никта оживеала на платната на сликарите од ренесансата и барокот.
 
== Поврзано ==
* [[Никта (месечина)|Никта]] — месечина на Плутон наречена по митската личност
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
==Литература==