Разлика помеѓу преработките на „Млеко во прав“

Додадени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Поправање на грешки
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Поправање на грешки)
 
[[Податотека:PowderedMilk.jpg|мини|Млеко во прав]]
 
'''Млекото во прав''' или '''сушеното млеко''' е произведен [[млечен производ]] направен со испарување на [[млекото]] до [[сувост]]. Со сушење на млекото неговата трајност станува подолга, бидејќи млечниот прав има многу подолг рок на употреба отколку течното млеко и не мора да биде во фрижидер, поради неговата ниска содржина на влага. Друга цел е да се намали неговиот дел за економичност во транспортот. Млекото во прав и млечните производи вклучуваат предмети како суво полномасно млеко, сушено млеко, сува [[сурутка]] производи и суви млечни мешавини. Многу млечни производи извезени се во согласност со стандардите поставени во [[Кодехот на Алиментариус]]. Многу форми на млеко во прав се тргуваат на [[организиран пазар]].
 
Млекото во прав се користи за здрава ([[исхрана]]), а исто така и во [[биотехнологијата]].
82

уредувања