Разлика помеѓу преработките на „Млеко во прав“

Додадени 92 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Нова статија)
 
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Податотека:PowderedMilk.jpg|мини|Млеко во прав]]
 
'''Млекото во прав''' или '' ''сушеното млеко'' ' е произведен [[млечен производ]] направен со испарување [[млекото]] до [[сувост]]. Со сушење на млекото неговата трајност станува подолга, бидејќи млечниот прав има многу подолг рок на употреба отколку течното млеко и не мора да биде во фрижидер, поради неговата ниска содржина на влага. Друга цел е да се намали неговиот дел за економичност во транспортот. Млекото во прав и млечните производи вклучуваат предмети како суво полномасно млеко, сушено млеко, сува [[сурутка]] производи и суви млечни мешавини. Многу млечни производи извезени се во согласност со стандардите поставени во [[Кодехот на Алиментариус]]. Многу форми на млеко во прав се тргуваат на [[организиран пазар]].
 
Млекото во прав се користи за здрава ([[исхрана]]), а исто така и во [[биотехнологијата]].
== Употребата во биотехнологијата ==
Млекото во прав се користи како средство за засејување на мембрани ([[нитроцелулоза]], [[поливинилиден флуорид ]] (ПВДФ), Технички лист, од [[Интерчим]], спречување на врзување на дополнителни реагенси за откривање и подоцнежна позадина. Страна 82 во "Лабораторијата за реф, том 2: Прирачникот за рецепти, реагенси и други референтни алати за употреба на клупата "од страна на АС Мелик и Л. Роџерс, ЦСХЛ прес, 2002 година. Може да се нарече [[Блотто (биологија]]. Главниот [[протеин]] во млекото, [[казеинот]] е одговорен за најголемиот дел од ефектот на сатурација на сврзното место.
 
[[Категорија:Млеко]]
[[Категорија:Руски пронајдоци]]