Јан Мајен: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2.838 бајти ,  пред 4 години
с
ситна поправка
(нова страница)
 
с (ситна поправка)
* [http://www.jan-mayen.no Официјална интернет презентација на островот (норвешки и англиски јазик)]
 
==Наводи==
{{Navbox
{{наводи}}
| name = Држави во Европа
| state = {{{state<includeonly>|autocollapse</includeonly>}}}
| title = [[Список на држави и територии во Европа|Држави и територии]] во [[Европа]]
| imagestyle = padding:0 0.5em;
| image = [[File:Europe (orthographic projection).svg|100px|link=Европа]]
| listclass = hlist
 
| group1 = [[Список на држави во светот|Независни држави]]
| list1 =
* [[Австрија]]
* [[Азербејџан]]{{smallsup|1}}
* [[Албанија]]
* [[Андора]]
* [[Белгија]]
* [[Белорусија]]
* [[Босна и Херцеговина]]
* [[Бугарија]]
* [[Ватикан]]
* [[Германија]]
* [[Грузија]]{{smallsup|1}}
* [[Грција]]{{smallsup|1}}
* [[Данска]]
* [[Ерменија]]{{smallsup|1}}
* [[Естонија]]
* [[Ирска]]
* [[Исланд]]
* [[Италија]]
* [[Кипар]]{{smallsup|1}}
* [[Латвија]]
* [[Литванија]]
* [[Лихтенштајн]]
* [[Луксембург]]
* [[Македонија]]
* [[Малта]]
* [[Молдавија]]
* [[Монако]]
* [[Норвешка]]
* [[Обединето Кралство]]
* [[Полска]]
* [[Португалија]]
* [[Романија]]
* [[Русија]]{{smallsup|1}}
* [[Сан Марино]]
* [[Словачка]]
* [[Словенија]]
* [[Србија]]
* [[Турција]]{{smallsup|1}}
* [[Украина]]
* [[Унгарија]]
* [[Финска]]
* [[Франција]]
* [[Холандија]]
* [[Хрватска]]
* [[Црна Гора]]
* [[Чешка]]
* [[Швајцарија]]
* [[Шведска]]
* [[Шпанија]]
 
| group2 = {{longitem|[[Список на непризнаени држави|Непризнаени држави]]}}
| list2 =
* [[Апхазија]]{{smallsup|1}}
* [[Јужна Осетија]]{{smallsup|1}}
* [[Косово]]
* [[Нагорно-Карабах]]{{smallsup|1}}
* [[Северен Кипар]]{{smallsup|1}}
* [[Транснистрија]]
 
| group3 = {{longitem|[[Зависна територија|Зависни]] и<br/>други територии}}
| list3 = {{Navbox|child
| group1 = Данска
| list1 =
* [[Фарски Острови]]
| group2 = Финска
| list2 =
* [[Оланд]]
| group3 = Норвешка
| list3 =
*[[Јан Мајен]]
*[[Свалбард]]
| group4 = Обединето Кралство
| list4 =
* [[Акротири и Декелија]]{{smallsup|1}}
* [[Гибралтар]]
* [[Гернзи]]
* [[Ман (остров)|Ман]]
*[[Џерси]]
}}
 
{{Држави на Европскиот континент}}
| below = {{smallsup|1}} [[Список на трансконтинентални држави|Делумно]] во [[Азија]], или целосно во Азија, но има културни врски со Европа.
 
}}<noinclude>
 
{{documentation}}
</noinclude>
 
[[Категорија:Острови во Норвешка]]
3.890

уредувања