Галички дијалект: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Галичкиот дијалект на картата на македонските дијалекти]]
'''Галички дијалект''', '''мијачки дијалект''' или '''малорекански дијалект''' — [[дијалект]] од подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Галичкиот дијалект дел од дебарската група говори, но освен со [[Рекански дијалект|реканскиот]], близок е и со [[ГорнополошкиГостиварски дијалект|горнополошкиотгостиварскиот дијалект]]. Дијалкетот е карактеристичен по тоа што има користење на доста архаични зборови. Овој дијалект може да се најде и во историски литературни дела на македонскиот јазик, како на пример „[[:s:mk:Ѓорѓија Пулевски/ Тријазичник|Тријазичникот]]“ на [[Ѓорѓија Пулевски]].
 
== Територија ==
3.880

уредувања