Рекански дијалект: Разлика помеѓу преработките

Додадени 74 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Реканскиот дијалект на картата на македонските дијалекти]]
'''Реканскиот дијалект''' или '''жировнички дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Реканскиот дијалект е близок дијалект со [[Галички дијалект|галичкиот дијалект]] и со [[Дебарски дијалект|дебарскиот дијалект]]. Овој дијалект, како и останатите од оваа група, содржи доста архаични зборови.
 
== Територија ==
3.892

уредувања