Копје: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
с
додадена Категорија:Копја користејќи го HotCat
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (додадена Категорија:Копја користејќи го HotCat)
{{внимание}}
{{викификација}}
 
{{некатегоризирана}}
[[Податотека:Roman soldier 175 aC in northern province.jpg|мини|Изведувач на 2005 година со опрема на римски војник од околу 175 година со копје (пилум), меч и штит.]]
 
 
Врз основа на вазните претстави и тешките пронајдоци, како и описите на поетот Хомер, може да се претпостави дека копјето служело во античка Грција, барем од минатиот микенски период, како статус или дури и симбол на доминација.
 
[[Категорија:Копја]]