Разлика помеѓу преработките на „Мочовод“

Додадени 63 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
'''Мочовод''' ('''уретер''') е парен цевчест орган од [[уринарниот систем]] кој се протега од врвот на [[бубрежна карлица|бубрежната карлица]] до [[мочен меур|мочниот меур]]. Кај возрасни, мочоводите вообичаено се долги 25-30 cm, со дијаметар од ~3–4 mm. Според локализацијата, мочоводот се дели на два дела: абдоминален и карличен дел.
 
{{Анатомија на уринарниот систем}}
 
{{Нормативна контрола}}