Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Додадени 126 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Во текот на 1970-тите, Дубаи продолжил да расте од приходите добиени од нафта и трговија, дури и кога градот забележал прилив на имигранти што бегале од Либанската граѓанска војна<ref name="nyt2">"Beirut Showing Signs of Recovery From Wounds of War". ''The New York Times''. 26 May 1977. pg.2</ref>. Пограничните спорови меѓу емиратите продолжиле и по формирањето на [[ОАЕ]]. Во [[1979]] година бил постигнат формален компромис што ги завршило несогласувањата<ref name="lonelyplanet">Dubai. Carter, T and Dunston, L. ''Lonely Planet Publications''</ref>. Пристаништето Џебел Али било основано во 1979 година. ''JAFZA'' (Слободна зона Џебел Али) била изградена околу пристаништето во [[1985]] година за да им обезбеди на странските компании неограничен увоз и извозен капитал<ref name="UAEFreeZones">{{cite web|url=http://www.uaefreezones.com/fz_jebel_ali.html|title=Free Zones in the UAE|publisher=uaefreezones.com|accessdate=23 April 2010|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100225153052/http://www.uaefreezones.com/fz_jebel_ali.html|archivedate=25 February 2010|df=dmy-all}}</ref>.
 
[[Заливска војна|Заливската војна]] од [[1990]] година имала негативен финансиски ефект врз градот, бидејќи депонентите ги повлекле своите пари и трговците ја намалиле својата трговија, но последователно, градот се опоравил во променливата политичка клима и продолжил со својот раст. Подоцна во 1990-тите, многу странски трговски заедници, прво од [[Кувајт]], за време на Заливската војна, а подоцна и од [[Бахреин]], за време на немирите, го преселиле својот бизнис во Дубаи<ref name="asianaffairs"/>Davidson, Christopher, ''The Emirates of Abu Dhabi and Dubai: Contrasting Roles in the International System''. March 2007.</ref>. Дубаи обезбедил базени за полнење на сојузничките сили во слободната зона Џебел Али за време на Заливската војна, и повторно за време на инвазијата во Ирак во [[2003]] година. Големите зголемувања на цените на нафтата по Заливската војна го поттикнале Дубаи да продолжи да се фокусира на слободната трговија и туризмот<ref>{{Cite book|title = Sand to Silicon: Going Global|last = Sampler & Eigner|first = |publisher = Motivate|year = 2008|isbn = 9781860632549|location = UAE|page = 15}}</ref>.
 
== Географија ==