Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Додадени 2.413 бајти ,  пред 2 години
 
===Спорт===
[[File:DTC1.jpg|thumb|Тениски стадион во Дубаи]]
Фудбалот и крикетот се најпопуларните спортови во Дубаи. Пет тимови го претставуваат Дубаи во Про-лигата на Обединетите Арапски Емирати<ref name="Dubai Culture"/>. ел-Васл го има вториот најголем број шампионски титули во Лигата на Обединетите Арапски Емирати, веднаш по ел-Аин. Дубаи, исто така, е домаќин и на годишното првенство во Дубаи за тенис и на тениските турнири на Легендите. Светското првенство во Дубаи, коњска трка, се одржува еднаш годишно. Дубаи, исто така, е домаќин на традиционалниот рагби турнир. Во 2009 година, Дубаи бил домаќин на Светското првенство во рагби. Автомобилските трките се исто така голем спорт во Дубаи.
 
Крикетот го следат во најголем дел Индијците и Пакистанци во Дубаи. Во 2005 година, Меѓународниот совет за крикет (МКС) го преместило своето седиште од [[Лондон]] до Дубаи. Градот бил домаќин на неколку пакистански натпревари. Бројни турнири, исто така, се одржуваат во Дубаи<ref>{{cite web |url=http://gulfnews.com/sport/cricket/icc-moves-to-new-headquarters-in-sports-city-1.64511 |title=ICC moves to new headquarters in Sports City |work=Gulf News |date=18 April 2009 |accessdate=20 April 2013 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130516021752/http://gulfnews.com/sport/cricket/icc-moves-to-new-headquarters-in-sports-city-1.64511 |archivedate=16 May 2013 |df=dmy-all }}</ref>. Откако Пакистан одиграл натпревар против Австралија во [[2009]] година, емирот помагнал да се подобри стандардот на крикет не само во земјата, туку и низ светот.
 
== Збратимени градови ==