Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Додадени 10.284 бајти ,  пред 2 години
 
Големите празници во Дубаи вклучуваат [[Бајрам]], кој го означува крајот на [[Рамадан]] и Националниот ден (2 декември), кој го означува формирањето на Обединетите Арапски Емирати<ref>{{Cite web|url=http://gulfnews.com/guides/life/community/how-the-uae-was-born-1.1610731|title=Gulf News Community|website=|access-date=11 December 2016|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20161220102503/http://gulfnews.com/guides/life/community/how-the-uae-was-born-1.1610731|archivedate=20 December 2016|df=dmy-all}}</ref>.
 
===Храна===
[[File:Shawarmafood.jpg|thumb|Шаварма, типично арапско јадење]]
 
Арапската храна е многу популарна и достапна е насекаде во градот. Брзата храна, јужноазиската и кинеската кујна се исто така многу популарни и се широко достапни. Продажбата и потрошувачката на свинско месо, иако законски, се регулира и се продава само на немуслиманите, во одредени области на супермаркетите и аеродромите<ref name=pork>[http://www.stat-usa.gov/agworld.nsf/505c55d16b88351a852567010058449b/898e8206171d628385256d02006df0d7/$FILE/TC3003.PDF Food and Agricultural Import Regulations and Standards] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080226222518/http://www.stat-usa.gov/agworld.nsf/505c55d16b88351a852567010058449b/898e8206171d628385256d02006df0d7/%24FILE/TC3003.PDF |date=26 February 2008 }}. ''GAIN Report''. United States Department of Agriculture</ref>. Слично на тоа, продажбата на алкохолни пијалаци е регулирана. Потребна е дозвола за купување на алкохол. Сепак, алкохолот е достапен во баровите и рестораните во хотелите<ref name="Dubai Culture"/>. Местата каде има [[наргиле]] и [[кафе]] исто така популарни во Дубаи. [[Бирјани]] е исто така популарна кујна во Дубаи со тоа што е најпопуларен меѓу Индијците и Пакистанците присутни во Дубаи<ref>{{cite web |url=https://www.zomato.com/dubai/best-biryani-restaurants |title=Biryani in Dubai |publisher=zomato.com |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160207234027/https://www.zomato.com/dubai/best-biryani-restaurants |archivedate=7 February 2016 |df=dmy-all }}</ref>.
 
===Дубајски фестивал на храна===
 
За прв пат, фестивалот на храна во Дубаи се одржал од [[21 февруари]] до [[15 март]] [[2014]] година<ref>{{cite web|url=http://www.dubaifoodfestival.com/dff-2015/ |title=Dubai Food Festival |publisher=Dubai Food Festival |accessdate=20 November 2014 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141115191601/http://www.dubaifoodfestival.com/dff-2015/ |archivedate=15 November 2014}}</ref>. Според списанието „''Визија''“, настанот има за цел да ја подобри и прослави позицијата на Дубаи како гастрономски главен град во регионот. Фестивалот бил дизајниран на начин за да ги прикаже разновидните вкусови и кујни во понудата во Дубаи, каде што на фестивалот имало прикажано над 200 национални кујни<ref>{{cite web |url=http://vision.ae/en/articles/taste_of_culture_dubai_food_festival |title=Taste of culture: Dubai Food Festival |publisher=Vision.ae |date=February 2014 |accessdate=20 November 2014 |author=East, Ben |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20141030181910/http://vision.ae/en/articles/taste_of_culture_dubai_food_festival |archivedate=30 October 2014 |df=dmy-all }}</ref>.Следниот фестивал на храна се одржал од [[23 февруари]] [[2017]] до [[11 март]] [[2017]] година<ref>{{cite web|url=http://www.visitdubai.com/en/events/dubai-food-festival-2017|title=Dubai Food Festival 2017|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20161010012413/http://www.visitdubai.com/en/events/dubai-food-festival-2017|archivedate=10 October 2016|df=dmy-all}}</ref>.
 
===Забава===
[[File:Dubai-Filmfestival-2010.jpg|thumb|[[Меѓународен филмски фестивал во Дубаи]] 2010]]
[[File:Cairo Sound Music Festival in January 2017.jpg|thumb|Во живо од Дубаи Медиа Сити Амфитеатар]]
 
Арапските и холивудските филмови се популарни во Дубаи. Од [[2004]] година, градот е домаќин на годишниот Меѓународен филмски фестивал во Дубаи, кој служи како промоција на таленти за арапскиот филм<ref>{{cite web|url=http://www.dubaifilmfest.com/en/about-diff/what-is-diff.html|archiveurl=https://web.archive.org/web/20080822190629/http://www.dubaifilmfest.com/en/about-diff/what-is-diff.html|archivedate=22 August 2008|title=About Dubai Film Festival (DFF)|publisher=7th Dubai International Film Festival|accessdate=23 April 2010}}</ref>. Музичари како [[Амр Дијаб]], [[Дијана Хадад]], [[Аеросмит]], Сантана, [[Марк Нопфлер]], Рик Рос, [[Елтон Џон]], [[Пинк (пејачка)|Пинк]], [[Шакира]], [[Селин Дион]], [[Coldplay]], [[Лејди Гага]], [[Џенифер Лопез]], [[Ријана]], [[Џастин Бибер]], [[Селена Гомез]] и [[Роксет]]<ref>{{cite web|url=http://www.ameinfo.com/153573.html |title=du sponsors AR Rahman Live in Concert |date=16 April 2008 |publisher=ameinfo.com |accessdate=25 April 2010 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20101108054002/http://www.ameinfo.com/153573.html |archivedate=8 November 2010}}</ref> have performed in the city.<ref name="Dubai Culture">[http://www.dubai-livethedream.com/dubai-culture.html Dubai Culture] {{webarchive |url=https://web.archive.org/web/20100306150956/http://www.dubai-livethedream.com/dubai-culture.html |date=6 March 2010 }} dubai-livethedream.com</ref> имале свои концерти во градот. [[Кајли Миног]] наводно платила 3,5 милиони долари за да настапи на отворањето на хотелот Атлантис на [[20 ноември]] [[2008]] година<ref>{{cite web|url=http://www.arabianbusiness.com/kylie-being-paid-3-5mn-for-atlantis-gig-43510.html|title=Kylie 'being paid $3.5mn' for Atlantis gig|last=Ferris-Lay|first=Claire|date=11 September 2008|publisher=Arab Business.com|accessdate=23 April 2010|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110811003617/http://www.arabianbusiness.com/kylie-being-paid-3-5mn-for-atlantis-gig-43510.html|archivedate=11 August 2011|df=dmy-all}}</ref>. Фестивалот Дубајски пустински рок бил исто така уште еден голем фестивал кој се состои од хеви метал и рок уметници, но повеќе не се одржува во Дубаи.
 
Една од помалку познатите страни на Дубаи е важноста на неговата млада современа уметничка галерија. Од [[2008]] година, водечките современи уметнички галерии како ''Карбон 12 Дубаи''<ref>{{cite web |url=http://carbon12dubai.com/ |title=Carbon 12's website |publisher=Carbon12dubai.com |date=18 January 2013 |accessdate=20 April 2013 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130331144906/http://carbon12dubai.com/ |archivedate=31 March 2013 |df=dmy-all }}</ref>, ''Зелена уметност'', галеријата ''Изабел ван ден Енде'' и ''Трета линија'' го донеле градот на меѓународната уметничка карта.
 
Најголемата кино сала во Обединетите Арапски Емирати се наоѓа во Дубаи Мол<ref>{{cite web|url=http://yagulf.com/uae/cinema-at-dubai-mall.html|title=Cinema at Dubai Mall|publisher=yagulf.com|accessdate=12 February 2016}}{{dead link|date=September 2017 |bot=Emir of Wikipedia |fix-attempted=yes }}</ref>. Располага со 22 екрани со вкупно 2800 седишта<ref>{{Cite web|url=http://www.reelcinemas.ae/en/cinemas/the-dubai-mall.aspx|title=The Dubai Mall|website=reelcinemas.ae|accessdate=23 February 2017|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20161213165641/http://www.reelcinemas.ae/en/cinemas/the-dubai-mall.aspx|archivedate=13 December 2016|df=dmy-all}}</ref>.
 
===Фестивал на Дубајскиот шопинг===
 
Фестивалот на Дубајскиот шопинг е годишен настан во Дубаи. Започнал во [[1995]] година, привлекувајќи голем број посетители од целиот свет да го посетат Дубаи и да ги искористат предностите на продажбата за време на овој фестивал.
 
Во [[2015]] година започнал од 1 јануари и траел до 1 февруари, но, Одделот за туризам и трговија на Дубаи го објавил престанокот на сите забавни и музички активности поврзани со овој фестивал за 3 дена, започнувајќи од петок, 23 јануари до 25 јануари, поради смртта на поранешниот владетел на Саудиска Арабија, кралот Абдула бин Абдулазиз<ref>{{cite web|url=http://www.khaleejtimes.com/kt-article-display-1.asp?xfile=data/middleeast/2015/January/middleeast_January156.xml&section=middleeast|title=DSF to halt all entertainment, musical activities to mourn Saudi king's death|work=Khaleej Times|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150209083204/http://www.khaleejtimes.com/kt-article-display-1.asp?xfile=data%2Fmiddleeast%2F2015%2FJanuary%2Fmiddleeast_January156.xml&section=middleeast|archivedate=9 February 2015|df=dmy-all}}</ref>.
 
===Медиуми===
 
== Збратимени градови ==