Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
[[File:Burj Dubai 02.12.2007.jpg|thumb|left|[[Бурџ Халифа]], највисоката градба во светот]]
[[File:Dubai Skyline (10400048016).jpg|thumb|Облакодер Дубаи ]]
[[File:Dubai Wingsuit Flying Trip (7623566780).jpg|thumb|240px|right|[[Палма Џумејра]]]]
 
Дубаи има богата колекција на згради и структури со разни архитектонски стилови. Многу модерни толкувања на исламската архитектура може да се пронајдат тука, поради големиот бум во градежништвото и архитектонските иновации во арапскиот свет воопшто, а особено во Дубаи, поддржани не само од врвните арапски или меѓународни архитектонски и инженерски дизајнерски фирми како Ал Хашеми и Адас, но исто така и од врвни фирми на Њујорк и Чикаго<ref>Karim, Luiza [http://www.alshindagah.com/september99/architecture.htm Modernity and tradition in Dubai architecture] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20090930191053/http://www.alshindagah.com/september99/architecture.htm |date=30 September 2009 }}. AlShindagah, 1999</ref>.
 
 
====Вештачки острови====
[[File:Dubai Wingsuit Flying Trip (7623566780).jpg|thumb|240px|right|[[Палма Џумејра]]]]
 
Дубаи е дом на неколку вештачки острови, од кои повеќето биле создадени во 2000-тите и 2010-тите<ref name="thepalmae">{{cite web|url=http://www.thepalm.ae/ |publisher=Nakheel |title=The Palm Jumeirah |year=2006 |accessdate=11 February 2007 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20070217094653/http://thepalm.ae/ |archivedate=17 February 2007 |df= }}</ref>.
[[Палма Џумејра]] е вештачки архипелаг, создаден со искористување на земјиштето од страна на ''[[Nakheel Properties]]'', компанија во сопственост на Владата на Дубаи, и дизајниран и развиен од ''Helman Hurley Charvat Peacock / Architects, Inc''. Тоа е еден од трите планирани острови наречени [[Палмини Острови]] кои се протегаат во Персискиот Залив. Палма Џумејра е најмалиот од трите острови, и се наоѓа на крајбрежната област Џумејра во Дубаи. Таа била изградена помеѓу 2001 и 2006 година<ref name="thepalmae" />.
 
[[Дубајска градина|Дубајската градина]] била отворена на [[14 февруари]] [[2013]] година. Таа е најголемата цветна градина во светот. Градината има вкупно 45 милиони цвеќиња со повторна употреба на отпадните води преку наводнување капка по капка. За време на летните сезони од крајот на мај до септември, кога климата може да стане екстремно жешка со просечна височина од околу {{convert|40|°C|0|abbr=on}}, градината останува затворена<ref>{{cite web|url=http://www.weather.com/travel/dubai-miracle-garden-20130305 |title=World's Largest Natural Flower Garden Opens in Dubai |date=13 March 2013 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130308110534/http://www.weather.com/travel/dubai-miracle-garden-20130305 |archivedate=8 March 2013}}</ref><ref>{{cite web|title=The World's most beautiful garden-In Dubai|url=http://gulfnews.com/xpress/the-world-s-most-beautiful-garden-in-dubai-1.1148995|publisher=Xpress|date=20 February 2013|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160105043136/http://gulfnews.com/xpress/the-world-s-most-beautiful-garden-in-dubai-1.1148995|archivedate=5 January 2016|df=dmy-all}}</ref>.
 
==Сообраќај==