Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Додадени 10.393 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(илустрирање)
{{во изработка}}
{{Infobox settlement
|name = Дубаи
}}
 
'''Дубаи''' ({{lang-ar|'''دبيّ'''‎}}, '''Дубај''') — најголемиот и најнаселен град во [[Обединети Арапски Емирати|Обединетите Арапски Емирати]] (ОАЕ)<ref name=dxbpopulation>{{cite web|url=http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&dat=32&geo=-12&srt=pnan&col=aohdq&va=&pt=a |title=United Arab Emirates: metropolitan areas |publisher=World-gazetteer.com |accessdate=31 July 2009 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090825164936/http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&dat=32&geo=-12&srt=pnan&col=aohdq&va=&pt=a |archivedate=25 August 2009}}</ref>. Се наоѓа на југоисточниот брег на [[Персиски Залив|Персискиот Залив]] и е главен град на [[Дубаи (емират)|истоимениот емират]], еден од седумте емирати што ја сочинуваат земјата. [[Абу Даби]] и Дубаи се единствените две емирати кои имаат право на вето над критичните прашања од национално значење во Сојузниот Врховен совет на земјата<ref name=dxbshj>The Government and Politics of the Middle East and North Africa. D Long, B Reich. p.157</ref><ref name="FSC">{{cite web|title=Federal Supreme Council|url=https://uaecabinet.ae/en/federal-supreme-council|website=uaecabinet.ae|accessdate=25 August 2017|language=en|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20170709020734/https://uaecabinet.ae/en/federal-supreme-council|archivedate=9 July 2017|df=dmy-all}}</ref>. Градот Дубаи се наоѓа на северното крајбрежје од земјата и се раководи од метрополитенската област Дубаи-Шарџа-Аџман. Дубаи ќе биде домаќин на [[Светска изложба 2020]]<ref>{{cite web |url=http://www.thatsdubai.com/where-is-dubai.html |title=Where is Dubai and Dubai city? |publisher=Thatsdubai.com |date=14 June 2007 |accessdate=12 March 2013 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130215234701/http://www.thatsdubai.com/where-is-dubai.html |archivedate=15 February 2013 |df=dmy-all }}</ref>.
[[Податотека:UAE Dubai Marina img1 asv2018-01.jpg|thumb|280px|Дубаи]]
 
Дубаи се појавил како глобален град и деловен центар на [[Блискиот Исток]]<ref>{{cite web|url=https://foreignpolicy.com/articles/2008/10/15/the_2008_global_cities_index?page=0,0 |title=The 2008 Global Cities Index |date=15 October 2008 |work=Foreign Policy |accessdate=20 April 2010 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100520111037/http://www.foreignpolicy.com/articles/2008/10/15/the_2008_global_cities_index?page=0%2C0 |archivedate=20 May 2010 |df= }}</ref>. Исто така е главен транспортен центар за патници и товар. До 1960-тите, економијата на Дубаи се базирала на приходите од трговијата и, во помала мера, на концесии за истражување на [[нафта]], но нафтата не била откриена до [[1966]] година. Приходот од нафта започнал да доаѓа во [[1969]] година<ref name=":1">{{Cite book|title = Sand to Silicon|last = Sampler & Eigner|first = |publisher = Motivate|year = 2008|isbn = 9781860632549|location = UAE|page = 11}}</ref>. Приходите од нафта во Дубаи помогнале да се забрза раниот развој на градот, но нивните резерви се ограничени и нивото на производство е ниско. Денес, помалку од 5% од приходите на емиратот доаѓа од нафтата<ref>{{Cite news|url = https://www.bloomberg.com/news/2010-09-28/dubai-gets-2-gdp-from-oil-after-diversifying-revenue-prospectus-shows.html|title = Dubai gets 2% GDP from oil|last = DiPaola|first = Anthony|date = 28 September 2010|work = Bloomberg|deadurl = no|archiveurl = https://web.archive.org/web/20141006205728/http://www.bloomberg.com/news/2010-09-28/dubai-gets-2-gdp-from-oil-after-diversifying-revenue-prospectus-shows.html|archivedate = 6 October 2014|df = dmy-all}}</ref>.
 
Емиратскиот модел за бизнис во западен стил ја поттикнува економијата со главните приходи што денес доаѓаат од туризмот, авијацијата, недвижниот имот и финансиските услуги<ref name="oilrev">[http://www.ameinfo.com/122863.html Oil share dips in Dubai GDP] {{webarchive |url=https://web.archive.org/web/20130926033757/http://www.ameinfo.com/122863.html |date=26 September 2013 }} ''[[AMEInfo]]'' (9 June 2007) Retrieved on 15 October 2007.</ref><ref name="ArBusEcon">[http://www.arabianbusiness.com/dubai-economy-set-treble-by-2015-149721.html Dubai economy set to treble by 2015] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20141103174940/http://www.arabianbusiness.com/dubai-economy-set-treble-by-2015-149721.html |date=3 November 2014 }} ArabianBusiness.com (3 February 2007) Retrieved on 15 October 2007.</ref><ref name="Ddooo">{{cite web|title=Dubai diversifies out of oil |url=http://www.ameinfo.com/66981.html |publisher=[[AMEInfo]] |date=7 September 2005 |accessdate=12 August 2008 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20081219030604/http://www.ameinfo.com/66981.html |archivedate=19 December 2008}}</ref>. Дубаи неодамна бил прогласен за најдобра дестинација за муслимански патници според ''Salam Standard''<ref>{{Cite web|url=http://www.khaleejtimes.com/business/economy/dubai-must-tap-booming-halal-travel-industry|title=Dubai must tap booming halal travel industry – Khaleej Times|last=Cornock|first=Oliver|publisher=khaleejtimes.com|access-date=16 December 2016}}</ref>. Дубаи неодамна го привлечел вниманието на светот преку многу иновативни големи градежни проекти и спортски настани. Градот станал иконски поради своите облакодери и високи згради, особено највисоката зграда во светот, [[Бурџ Калифа]]. Дубаи е критикуван за прекршувања на човековите права во врска со градската работна сила од [[Јужна Азија]] и [[Филипините]]<ref>{{Cite journal |last = Davis |first = Mike |author-link = Mike Davis (scholar) |title = Fear and money in Dubai |journal = [[New Left Review]] |volume = II |issue = 41 |pages = 47–68 |date = September–October 2006 |url = http://newleftreview.org/II/41/mike-davis-fear-and-money-in-dubai |ref = harv |postscript = . |deadurl = no |archiveurl = https://web.archive.org/web/20160220034223/http://newleftreview.org/II/41/mike-davis-fear-and-money-in-dubai |archivedate = 20 February 2016 |df = dmy-all }}</ref>. Пазарот за недвижности во Дубаи доживеал големо влошување во периодот 2008-2009 година, по финансиската криза од 2007-08<ref name="Propertywire.com">{{cite web |url=http://www.propertywire.com/news/middle-east/job-losses-property-decline-dubai-200812032193.html |title=Job losses hasten property decline in Dubai but medium-long term outlook upbeat |publisher=Propertywire.com |date=3 December 2008 |accessdate=14 July 2009 |deadurl=no |archiveurl=https://web.archive.org/web/20090119123812/http://www.propertywire.com/news/middle-east/job-losses-property-decline-dubai-200812032193.html |archivedate=19 January 2009 |df=dmy-all }}</ref>, но економијата на емиратството направила враќање кон растот, со предвидениот вишок во буџетот за 2015 година<ref>{{cite web|title = Mohammad Bin Rashid approves Dubai's budget for 2015|url = http://gulfnews.com/business/economy/mohammad-bin-rashid-approves-dubai-s-budget-for-2015-1.1435488|website = Gulf News|accessdate = 25 May 2015|deadurl = no|archiveurl = https://web.archive.org/web/20150512084427/http://gulfnews.com/business/economy/mohammad-bin-rashid-approves-dubai-s-budget-for-2015-1.1435488|archivedate = 12 May 2015|df = dmy-all}}</ref>.
 
Од [[2012]] година, Дубаи бил 22-ми најскапиот град во светот и најскапиот град на [[Блискиот Исток]]<ref>{{cite web |author=Lucy Barnard |url=http://www.thenational.ae/thenationalconversation/industry-insights/economics/cost-of-living-in-dubai-rising-rapidly |title=Cost of living in Dubai rising rapidly |work=The National|location=Abu Dhabi |date=6 March 2013 |accessdate=12 March 2013 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130122062758/http://www.thenational.ae/thenationalconversation/industry-insights/economics/cost-of-living-in-dubai-rising-rapidly |archivedate=22 January 2013 |df=dmy-all }}</ref><ref>{{cite web|url=http://thepeninsulaqatar.com/business/business-news/208156/oslo-zurich-and-tokyo-are-most-expensive-cities |title=Oslo, Zürich and Tokyo are most expensive cities |publisher=Thepeninsulaqatar.com |date=14 September 2012 |accessdate=12 March 2013 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150227183748/http://thepeninsulaqatar.com/business/business-news/208156/oslo-zurich-and-tokyo-are-most-expensive-cities |archivedate=27 February 2015}}</ref>. Во [[2014]] година, хотелските соби во Дубаи биле оценети како втори најскапи во светот, по [[Женева]]<ref>{{cite web|url=http://www.thenational.ae/uae/tourism/dubai-second-most-expensive-city-to-stay-in-report-says|title=Dubai second-most expensive city to stay in, report says|accessdate=30 September 2014|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20141006120002/http://www.thenational.ae/uae/tourism/dubai-second-most-expensive-city-to-stay-in-report-says|archivedate=6 October 2014|df=dmy-all}}</ref>. Во [[2013]] година, американската глобална консултантска фирма Мерсер го оценила Дубаи како најдобро место за живеење на Средниот Исток<ref>{{cite web |author=Gillian Duncan |url=http://www.thenational.ae/business/economy/abu-dhabi-and-dubai-are-best-places-to-live-in-the-middle-east-survey-says |title=Abu Dhabi and Dubai are best places to live in the Middle East, survey says |work=The National|location=Abu Dhabi |date=8 March 2013 |accessdate=12 March 2013 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130117071645/http://www.thenational.ae/business/economy/abu-dhabi-and-dubai-are-best-places-to-live-in-the-middle-east-survey-says |archivedate=17 January 2013 |df=dmy-all }}</ref>.
 
'''Дубаи''' ({{lang-ar|'''دبيّ'''‎}}, '''Дубај''') е еден од седумте емирати во [[Обединети Арапски Емирати|Обединетите Арапски Емирати]] (ОАЕ). Тој се наоѓа јужно од [[Персиски Залив|Персискиот Залив]] на [[Арапски Полуостров|Арапскиот Полуостров]]. [[Дубаи (општина)|Општината Дубаи]] понекогаш е нарекувана „сојузна држава Дубаи“ за да се разликува од Емиратот со исто име. Пишани документи сведочат за постоењето на градот за најмалку 150 години пред создавањето на ОАЕ.
 
== Етимологија ==