Разлика помеѓу преработките на „Риби“

Додадени 697 бајти ,  пред 2 години
Баракуда и голема бела ајкула
(Одбиена последната промена (од Andrej stojkovic) и ја поврати преработката 3684744 на Andrej stojkovic)
(Баракуда и голема бела ајкула)
Рибата лав е застапена во Индо - Пацификот . Долги се од 30 до 35 сантиметри . Се размножуваат на секои 4 дена , во последните години се зголемува бројот на риби во деловите на Суецкиот Канал и Средоземното Море . Годишно се создаваат над 2 милиони јајца . При мрестрењето , јајцата се наоѓаат површинско на водата . Рибата лав е опасна поради тоа што се составени од голем број на остри перки коишто се отровни и опасни за останатите животни , но не толку и за луѓето .
 
Баракуда е врста на ајкула којашто е долга околу 2 метри и е застапена во деловите на Атланскиот Океан . Има шпицеста фаца и долги и остри заби .
== Морфолошки и анатомски особености ==
 
Големата бела ајкула е најголемата ајкула во светот . Е застапена во сите океани , а најмногу е застапена во деловите на Јужна Африка и северозападните делови на Австралија . Долга е 6 метри и тежи околу 2,268 килограми и има многу голема уста , голем број на остри и големи заби .
 
[[Податотека:Lampanyctodes hectoris (Hector's lanternfish)2.png|thumb|right|350px|Морфологија на ''Lampanyctodes hectoris'' <br /><small>
42

уредувања