Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 10:
| number =
| birth_date = {{birth date and age|1986|4|11}}
| birth_place = [[Скопје]], [[СР Македонија]], [[СФРЈ|Југославија]]
| nationality = [[Македонија|Македонец]]
| draft_year = 2008
Ред 28:
| team6 = [[КК Мерсин]]
| years7 = 2014
| team7 = [[КК ТЕД Анкара ]]
| years8 = 2014–2015
| team8 = [[КК МЗТ Скопје|КК МЗТ Аеродром]]
| years9 = 2015
| team9 = [[КК Мега Лекс]]
Ред 37:
| years11 = 2017–
| team11 = КК Мега Лекс
| highlights =* Најдобар млад кошаркар за 2006 година<ref>{{cite news |title=„Новинарите“ подобри од репрезентацијата |url=http://www.sportskoradio903.com.mk/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=27 |accessdate=26 февруари 2018 |publisher=sportskoradio903.com.mk |date=25 декември 2006}}</ref><ref>{{cite news |title=Новинарите ја преслушаа репрезентацијата |url=http://vecer.mk/sport/novinarite-ja-preslushaa-reprezentacijata |accessdate=26 февруари 2018 |publisher=vecer.mk |date=25 декември 2006}}</ref>
| highlights =
}}
'''Предраг Самарџиски''' (роден на {{роден на|4|ноември|1986}} во {{роден во|Скопје|}}) — [[Република Македонија|македонски]] [[кошаркар]]. Тој е висок 216 [[сантиметар|см]] и тежок 110 [[Килограм|кг]], а игра на позицијата [[центар (кошарка)|центар]].
Ред 43:
Предраг Самарџиски е син на познатите кошаркари Бобан и Рената Самарџиски), негова сестра е Бојана Самарџиска, која исто така е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]].
==Професионална кариера==
Во својата професионална кариера, Самарџиски настапувал за повеќе клубови, како: [[КК Партизан]] (2004-2005), [[ФМП Железник]] и [[КК Црвена ѕвезда|Црвена ѕвезда]] од [[Србија]], (2005-2009), КК „Олин“Олин (2010-2011), [[Литувос Ритас]] од [[Литванија]] и КК „[[КК МЗТ Скопје|МЗТ Скопје - Аеродром]]. Во сезоната 2014/2015, Самарџиски играл за „МЗТМЗТ Скопје“Аеродром, а по завршувањето на [[Европско првенство во кошарка 2015|Европското првенство]], во [[септември]] [[2015]] година, потпишал кусорочен договор со српскиот клуб „[[КК Мега лекс|Мега лекс]]“.<ref>„Самарџиски потпиша за Мега лекс“, ''Дневник'', година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 22.</ref>
 
==Репрезентативни настапи==