Разлика помеѓу преработките на „12 години роб“

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| producer = [[Бред Пит]], [[Диди Гарднер]], Џереми Клејнер, [[Бил Похлад]], Стив Меквин, [[Арнон Милчен]], Ентони Катагас
| screenplay = [[Џон Ридлеј]]
| based on = {{based on|''[[Дванаесет години роб]]''|[[Соломон НортупНордап]]}}
| starring = [[Чуетел Еџиофор]], [[Мајкл Фасбендер]], [[Бенедикт КумбербачКамбербач]], [[Пол ДаноДејно]], [[Пол Џијамати]], [[Лупита Нјонго]], [[Сара Полсон]], [[Бред Пит]], [[Алфри Вудвард]]
| music = [[Ханс Зимер]]
| cinematography = [[Шон Бобит]]
}}
 
'''12 години роб''' ([[англиски]]: ''12 Years a Slave'') — британско-американски историски [[филм]] од 2013 година, во режија на [[Стив Меквин (режисер)|Стив Меквин]], според сценариото на Џон Ридли, засновано врз истоимената [[книга]] на Соломон Нордап од 1853 година. Главните улоги ги играат: Чиветел Еџиофор, [[Мајкл Фасбендер]], Бенедикт Камбербач, Пол Дејно, Гарет Дилахант, Мајкл Кенет Вилијамс, [[Брет Пит]], итн. Филмот опишува вистински настани: Соломон Нордап, роден како слободен човек во државата [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]], во 1841 година бил грабнат во [[Вашингтон]] и продаден како [[роб]], по што поминал 12 години во ропство, работејќи на плантажите во [[Луизијана]]. Филмот освоил три награди „[[Оскар]]“ (за најдобар филм, најдобра споредна улога и најдобро адаптирано сценарио) при што за првпат во историјата оваа награда ја освоил афроамерикански [[режисер]]. Исто така, филмот ја освоил наградата „[[Златен глобус]]“ за најдобар филм и две награди на [[БАФТА]] (за најдобар филм и најдобар глумец).<ref>[2013. https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=2&datum=2018-02-24 HRT (пристапено ан 24.2.2018)]</ref> Првото научно издание на мемоарот на Нортап, издадено во 1968 од страна на [[Су Икин]] и [[Џозеф Логсдон]], внимателно ги опишува и верифицира настаните во мемоарот за кои се смета дека се точни и прецизни.<ref>{{cite doi|10.1353/cwh.1969.0065}}</ref>
 
==Синопсис==
Соломон е слободен човек кому му е направена голема неправда: тој е грабнат, затоа што е Црнец и потоа е продаден како роб при што добива новот има - Плат. Така, тој поминува 12 години работејќи на плантажата за [[памук]] во Луизијана при што постојано се истакнува со својата дарба. Работејќи како роб, тој е принуден да ја трпи бруталноста на неговиот сопственик. Бидејќи е разделен од своето семејство, тој сонува да побегне и еден ден сонот му се остварува: на имотот каде што работи доаѓа дрводелец кој, иако е Белец, не го поддржува ропството. Плат го замолува да ги извести неговите пријатели и тие доаѓаат на имотот со потврда дека тој е слободен [[човек]]. Така, Соломон најпосле се враќа дома, каде во меѓувреме неговата ќерка се омажила и добила бебе кое го крстиле Соломон.<ref>[2013. https://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=2&datum=2018-02-24 HRT (пристапено анна 24.2.2018)]</ref>
 
== Наводи ==