Палата: Разлика помеѓу преработките

Одземени 815 бајти ,  пред 4 години
с
Нова страница
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Нова страница)
[[Податотека:Praha Veletržní palác jih.jpg|мини|Трговска палата во Прага]]
 
Термин наЗборот палата ни доаѓа од францускиот збор и латинсколатинското име, за името на еден рид на кој стоеше настоел стариот Рим, каде што живееле богатитебогати луѓе и некои од римските императорицареви. Подоцна, палататапалата значешего станбенозначувала стамбениот дел од градот. Во средниот век, благородништвото и владетеливладетелите биле сместенинаселени во замоцизамоците кои себиле идентификуваниутврдени со различни системи се утврди како на ѕидови и утврдувања, но кога тоа формирана во ера во која се ставени на располагање за безбедност во целата област населена од повеќе луксузни објекти за кои тие не беа толку важни утврдувања и безбедност како исо непцетоѕидови, но не повеќе замоци кои се идентификувани, но објекти кои се подобро опремени за станови отколку за одбрана, а кој имаше често во својот дел од екстериероттака и опремени со паркот области, како и чешми и водоско и ако се уште постојат утврдени згради во градовите на палататаутврди. Кога во 19. век значењетоважноста на благородништвото ослабеослабела, палатитепалати биле наречени јавнинарекувани згради кои се јавни, како и големи комерцијални објекти.
 
==Економски палати==
217

уредувања