Разлика помеѓу преработките на „Албанска кујна“

с
Ситна Промена
с (додадена Категорија:Албанска кујна користејќи го HotCat)
с (Ситна Промена)
'''Албанска кујна''' (албански, Kuzhina Shqiptarе) е националната кујна на албанскиотеалбанските луѓе. Во тоа спаѓаат дел на кујните на Албанија, Косово, западна Македонија и албанците во србијаСрбија и Црна Гора. Делумно се додаваат и кујните на Арабците и Арванитите, но овие две се силно под влијание на италијанската и грчката кујна.
Албанската кујна е медитирана; но исто така покажува ориентални влијанија како дел од балканската кујна. Албанската кујна значително варира од регион до регион.
 
202

уредувања