Разлика помеѓу преработките на „Текстил“

Одземени 48 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Податотека: Simple-textile-magnified.jpg | thumb | Едноставен текстил под лупа]]
 
'''Текстил''' или '''тканинаткаенина''' е еластичен материјал составен од ситни [[влакно|влакна]], кои ја сочинуваат [[преѓата]] .<ref>{{cite web | title = An Introduction to Textile Terms | url = http://www.textilemuseum.org/PDFs/TextileTerms.pdf | format = PDF | accessdate = 6. 8. 2006.}}</ref><ref>{{cite journal|doi=10.1126/science.325_1329a|pmid=19745126|title=Clothes Make the (Hu) Man|year=2009|last1=Balter|first1=M.|journal=Science|volume=325|issue=5946|pages=1329}}</ref><ref>{{cite journal|doi=10.1126/science.1175404|pmid= 19745144|title=30,000-Year-Old Wild Flax Fibers|year=2009|last1=Kvavadze|first1=E.|last2=Bar-Yosef|first2=O.|last3=Belfer-Cohen|first3=A.|last4=Boaretto|first4=E.|last5=Jakeli|first5=N.|last6=Matskevich|first6=Z.|last7=Meshveliani|first7=T.|journal=Science|volume=325|issue=5946|pages=1359}} [http://worldtextile.aimoo.com/ Supporting Online Material]</ref>
 
[[Преѓата]] се произведува кога суровата [[волна]], [[памук]] или друг материјал вплетуваат и мотаат на тркалото за да се произведе долг [[коноп]] и преѓа. Текстилите се произведуваат со заедничко мешање, сецкање и пресување на влакната.
 
== Галерија ==
== Галерија ==
<gallery>
</gallery>
 
== Референца ==
== Литература ==
* {{Cite book |ref= harv|last=Fisher | first=Nora | title=Rio Grande Textiles | publisher=Museum of New Mexico Press | edition=Paperbound}}
* [http://www.sagepub.com/journals/Journal201755 -{Textile Research Journal}-]
 
[[Категорија: Ткаенини]]
[[Категорија: Текстилна индустрија]]