Разлика помеѓу преработките на „Луда Мара“

Додадени 228 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
== Водостој ==
 
[[Податотека:Луда Мара низ Ваташа.jpg|мини|300п|лево|Реката низ селото [[Ваташа]]]]
 
Реката има многу низок водостој во текот на летните месеци. На пролет и на есен, или при обилни врнежи брзо надоѓа и за краток временски период, како „луда“, може да [[поплава|поплави]] голема површина. Градот [[Кавадарци]] често бил поплавуван од реката, откаде и го има добиено името.
 
Се влива во [[Вардар]], како негова десна притока. Зафаќа сливно подрачје од 140,47 км<sup>2</sup>.<ref name="РекиМак">{{РекиМак|страница=44}}</ref>
 
== Галерија ==
 
<center>Реката низ селото [[Ваташа]]</center>
<gallery mode=packed heights=120px>
Податотека:Луда Мара низ Ваташа.jpg|
Податотека:Луда Мара низ Ваташа 2.jpg|
</gallery>
 
== Наводи ==