Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 123 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Се смета дека Асапрух загинал во борба со Хазарите.
 
Аспарух бил од значајниот [[бољарин|бољарски]] род [[Дуло]], а татко му бил кнезот [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]]. Според легендата Аспарух имал уште 4 браќа - потврден е само [[Батбајан]], за [[Котраг]] се претпоставува дека доаѓа од името на прабугарското племе [[Котраги]]; наспроти хипотезите, нема никакви податоци дека [[Кубер]] (кој се населил во [[Македонија (регион)|Македонија]] со голем народ) и [[Алцек]] се негови браќа.
 
== Литература ==
3.892

уредувања