Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
починал-дата= [[701]] |
починал-место= краj [[Днепар]], денес [[Украина]] |
}}'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) е творецот и првиот владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]], којшто со 300.000-500.000 [[Прабугари]] (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Стара Голема Бугарија]].
Паисий во своата историjа го споменува кнезот Аспарух под името "Испор Цар", коjе се разбира како недоразумено четение израза "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Това е Първи Римски (Италийски) легион, кой е станувал код деснио брег на Дунава или у Мизиjа (Северна Бугариа) <ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref>.
Се разбира, дека Паисий го зове "Цар из перви италийски легион".
3.905

уредувања