Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
илустрирање
с (Робот: Преместване на 1 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q612.)
(илустрирање)
}}
 
[[Податотека:UAE Dubai nightMarina img1 skylineasv2018-01.jpg|thumb|220px280px|Дубаи]]
 
'''Дубаи''' ({{lang-ar|'''دبيّ'''‎}}, '''Дубај''') е еден од седумте емирати во [[Обединети Арапски Емирати|Обединетите Арапски Емирати]] (ОАЕ). Тој се наоѓа јужно од [[Персиски Залив|Персискиот Залив]] на [[Арапски Полуостров|Арапскиот Полуостров]]. [[Дубаи (општина)|Општината Дубаи]] понекогаш е нарекувана „сојузна држава Дубаи“ за да се разликува од Емиратот со исто име. Пишани документи сведочат за постоењето на градот за најмалку 150 години пред создавањето на ОАЕ.
97

уредувања