Разлика помеѓу преработките на „Свети Кирил и Методиј“

с (Отстрането уредувањето на 77.29.85.21 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Идеологист|Идеологис...)
Ознака: Отповикување
Свети Кирил и Методиј се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Солунските браќа“ (''Solunska braća'') - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 75-76.</ref>
* „Браќата солунски“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]] од 1966 година.<ref>Славко Јаневски, ''Евангелие по Итар Пејо''. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 15.</ref>
 
== Галерија ==