Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
Ознака: Изворно уредување 2017
Селото е мало, на пат за целосно раселување. Така, во 1961 година броело 281 жител, а во 1994 година бројот се намалил на 43 жители, македонско население.<ref name="енциклопедија" />
 
Според пописот од 2002 година, во селото БегништеДабниште имало 27 жители, од кои 26 [[Македонци]] и 1 [[Срби]]н.<ref name="попис" />
 
{{Пописи|203|208|278|288|281|249|106|47|43|27}}