Разлика помеѓу преработките на „Густав Крклец“

Додадени 66 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Густав Крклец''' (Удбина во близина на Карловац, 23 јуни 1899 - Загреб, 30 октомври 1977) би...)
 
Ознака: Изворно уредување 2017
{{викификација}}
{{некатегоризирана}}
'''Густав Крклец''' (Удбина во близина на Карловац, 23 јуни 1899 - Загреб, 30 октомври 1977) бил хрватски писател, преведувач од руски, чешки, словенечки и германски, прв претседател на Друштвото на хрватските книжевни преведувачи. Еден од најважните хрватски писатели на 20 век.