Палата: Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 4 години
с
додадена Категорија:Архитектура користејќи го HotCat
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Нова страница)
с (додадена Категорија:Архитектура користејќи го HotCat)
{{во изработка}}
[[Податотека:Praha, Hradčanské náměstí - Toskánský palác.jpg|мини|Тосканска палата во Прага]]
'''Палатата''' е станбена зграда соод луксузен тип, вообичаено населена со членови на аристократијата, обично владејачкотовладеачкото семејство
 
==Историја палата и термин==
 
[[Податотека:Praha Veletržní palác jih.jpg|мини|ВелетрговинскаТрговска палата во Прага]]
 
Термин на палата од францускиот збор и латинско име за името на еден рид на кој стоеше на стариот Рим, каде што живееле богатите и некои од римските императори. Подоцна, палатата значеше станбен дел од градот. Во средниот век, благородништвото и владетели биле сместени во замоци кои се идентификувани различни системи се утврди како на ѕидови и утврдувања, но кога тоа формирана во ера во која се ставени на располагање за безбедност во целата област населена од повеќе луксузни објекти за кои тие не беа толку важни утврдувања и безбедност како и непцето, но не повеќе замоци кои се идентификувани, но објекти кои се подобро опремени за станови отколку за одбрана, а кој имаше често во својот дел од екстериерот и опремени со паркот области, како и чешми и водоско и ако се уште постојат утврдени згради во градовите на палатата. Кога во 19 век значењето на благородништвото ослабе, палатите биле наречени јавни згради, како и големи комерцијални објекти.
 
Палатите денес се големи станбени комплекси во кои живееле владетели, како што се палатата во Ниневија, вавилонската палата. Големите владини згради, исто така, имаа посебна наредба за собирање даноци, како и нивните записи, наречени економски палати. Во релативно сиромашната Централна Европа, дворците на империјалните судови покажаа неизбежност за соодветна емиграција.
 
[[Категорија:Архитектура]]