Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

нема опис на уредувањето
{{Infobox footballFootball biography 3-retired
| playername = {{flagicon|Италија}} Анџело Ди Ливио<br>Angelo di Livio
| image = [[Податотека:Ned-AllStars (3).jpg|200px]]
| height = {{height|m=1.73}}
| dateofbirth = {{birth date and age|df=yes|1966|7|26}}
| cityofbirth = {{роден во|Рим|}}
| countryofbirth = [[Италија]]
| retired = 2005 (38 години) - како играч
| position = [[Одбрана (фудбал)|страничен бек]], [[Среден ред (фудбал)|среден ред]]
| years1 = 1984–1985 | caps1 = 0 | goals1 = 0 | clubs1 = [[ФК Рома|Рома]]
| years2years1 = 19851984-19861985 | caps2caps1 = 13 0 | goals2goals1 = 0 | clubs2clubs1 = [[ФК{{Fb Реџана|Реџана]]team Roma}}
| years3years2 = 1986–19871985-1986 | caps3caps2 = 3113 | goals3goals2 = 10 | clubs3clubs2 = [[ФК{{Fb Ночерина|Ночерина]]team Reggiana}}
| years4years3 = 19871986-19891987 | caps4caps3 = 7231 | goals4goals3 = 41 | clubs4clubs3 = [[ФК{{Fb Перуџа|Перуџа]]team Nocerina}}
| years5years4 = 19891987-19931989 | caps5caps4 = 138 72 | goals5goals4 = 13 4 | clubs5clubs4 = [[Падова{{Fb Калчо|Падова]]team Perugia}}
| years6years5 = 19931989-19991993 | caps6caps5 = 186138 | goals6goals5 = 313 | clubs6clubs5 = [[ФК{{Fb Јувентус|Јувентус]]team Padova}}
| years7years6 = 19991993-20051999 | caps7caps6 = 169186 | goals7goals6 = 83 | clubs7clubs6 = [[ФК{{Fb Фјорентина|Фјорентина]]team Juventus}}
| years7 = 1999-2005 | caps7 = 169 | goals7 = 8 | clubs7 = {{Fb team Fiorentina}}
| nationalyears1 = 1995-2002 | nationalcaps1 = 40 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]]
| pcupdate = 6 јануари 2011
| ntupdate = 17 ноември 2010
}}
 
'''Анџело Ди Ливио''' (роден на 26 јули 1966 во [[Рим]]) е поранешен [[Италија | италијански]] [[фудбалер]], кој примарнонајчесто настапувашенастапувал како [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]]. Тој беше познат и по својот прекар ''Il soldatino'' (превод на мак. малиот војник) за време на неговата играчка кариера поради неговиот карактеристичен начин на движење по теренот, горе-долу по крилните позиции (односно трчањето на теренот по широчина).
 
Тој бил познат и по својот прекар ''Il soldatino'' (превод на мак. малиот војник) за време на неговата играчка кариера поради неговиот карактеристичен начин на движење по теренот, горе-долу по крилните позиции (односно трчањето на теренот по широчина).
 
==Клупска кариера==
Тој го направи своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Италија|националниот тим на Италија]] на 29 години, на 6 септември 1995 година, во натпревар помеѓу Италија и [[Фудбалска репрезентација на Словенија|Словенија]] (што заврши 1-0 за ''аѕурите'').
 
Подоцна тој учествува на 4 големи првенства две светски и две европски. Тој учествувашеучествувал на [[Европско првенство во фудбал 1996|европскотоЕвропското првенство 1996]], на [[1998 ФИФА Светско Првенство|светскотоСветското првенство 1998]], [[Европско првенство во фудбал 2000|европскотоЕвропското првенство 2000]] и на речиси 36 години на [[2002 ФИФА Светско Првенство|светскотоСветското првенство 2002]].
На 18 јуни 2002 година го одигра својот последен натпревар со репрезентацијата во втората фаза на Светското првенство каде беа елиминирани од [[Фудбалска репрезентација на Јужна Кореја|Јужна Кореја]] со 2-1.
 
==Титули==
==={{flagicon|Италија}} Јувентус ===
*'''[[Серија А]]''' (3) : 1994–951994–1995, 1996–971996–1997, 1997–981997–1998
*'''[[Фудбалски куп на Италија|Куп на Италија]]''' (1) : 1994-1995
*[[Coppa Italia]]: 1994-95
*'''[[Суперкуп на Италија]]''' (2) : 1995, 1997
*'''[[УЕФА Лига на шампиони|Лига на шампиони]]''' (1) : 1995–961995–1996
*'''[[Интерконтинентален куп (фудбал)|Интерконтинентален куп]]''' (1) : 1996
*'''[[УЕФА Суперкуп|Суперкуп на Европа]]''' (1) : 1996
 
==={{flagicon|Италија}} Фјорентина===
*'''[[Фудбалски куп на Италија|Куп на Италија]]''' (1) : 2000-2001
*[[Coppa Italia]]: 2000-01
*'''[[Серија Ц2]]''' (1) : 2002-032003
 
{{Јувентус-Шампион на Европа 1996}}
 
{{Состав на Италија на Светското првенство 1998}}
{{Состав на Италија на Европското првенство 2000}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ди Ливио, Анџело}}
[[Категорија:Фудбалери на ФК Рома]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Перуџа]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Падова]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Јувентус]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Фјорентина]]