Разлика помеѓу преработките на „Еган Бернал“

Додаден 3.041 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Еган Бернал
| image = Egan Bernal en el campeonato nacional de ciclismo en ruta de Colombia 2018.png
| image =
| caption = Бернал на националното првенство 2018
| fullname = Еган Арлеј Бернал Гомез
| nickname =
| proyears = 2016–2017<br/>2018-
| proteams = {{ct|ANS|2016}}<br/>{{ct|SKY|2018}}
| majorwins = '''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
| majorwins =
:[[Податотека:MaillotColombia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2018)
| medaltemplates =
{{MedalCountry | {{КОЛ}} }}
{{MedalSilver | Лилехамер-Хафјел 2014|Крос-кантри за јуниори}}
{{MedalBronze | Валнорд 2015|Крос-кантри за јуниори}}
| updated = 2122 јануарифевруари 2018
}}
 
 
== Кариера ==
=== Рана кариера ===
 
По успешната 2017, освоил две етапи и крајниот пласман на Тур де л’Авенир, Бернал потпишал за {{ct|SKY|2018}} за следната сезона.
 
Бернал го имал својот прв настап за {{ct|SKY|2018}} на [[Тур Даун Андер 2018]] како предводник на екипата,<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-halvorsen-lead-team-sky-at-tour-down-under/|title=Bernal to lead Team sky for the Tour down under|publisher= Cyclingnews.com|date=8 јануари 2018|accessdate=8 јануари 2018}}</ref> каде го освоил пласманот за млад возач.
 
Во февруари 2018 година, Бернал го освоил националното хронометарско првенство пред да ја обезбеди првата победа Тим Скај, освојувајќи го генералниот пласман на првото издание на Колумбија Оро и Паз, додека [[Наиро Кинтана]] завршил втор. Бернал ја обезбедил победата со напад на завршното искачување од 20 километри последниот ден пред да заврши втор, Бернал победи и покрај тоа што неговиот сонародник [[Серхио Енао]] бил првично означен како предводник на екипата.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/bernal-and-sky-pull-off-oro-y-paz-heist-to-seal-overall-victory/</ref> За неговата победа, Бернал изјавил: „Ова е важна победа од многу причини. Тоа е една од првите трки со екипата, тоа прва трка на која победив со екипата и бидејќи е во Колумбија. Тоа е прва трка 2.1 во Колумбија и јас победив, тоа навистина посебно“.
 
По трката, спортскиот директор на Тим Скај, Николас Портал коментирал за неговиот развој, изјавувајќи: „Ние имаме момци кои се во екипата да победат и некои кои сакаме да ги развиваме. Веројатно во другите екипи може да биде предводник на секоја трка, но ние сакаме да му дадеме можност да работи со најдобрите, да види што може да направи, потоа да биде голем, голем предводник кој ќе знае точно што да очекува“.
 
== Достигнувања ==
::1. [[Податотека:Jersey green.svg|20п]] Пласман за млад возач
;2018
: 1. [[Податотека:MaillotColombia.PNG|20п]] Национално хронометарско првенство
: 1. [[Податотека:Jersey pink.svg|20п]] Краен пласман Колумбија Оро и Паз
::1. [[Податотека:Jersey_polkadot.svg|20п]] Планински пласман
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 6. Краен пласман [[Тур Даун Андер 2018|Тур Даун Андер]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Egan Bernal}}
* {{Cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Скај}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бернал, Еган}}