Разлика помеѓу преработките на „Петар III (Русија)“

Одбиени последните 3 промени (од 213.135.162.24) и ја поврати преработката 3358799 на KasparBot
(Одбиени последните 3 промени (од 213.135.162.24) и ја поврати преработката 3358799 на KasparBot)
| починал-место=[[Ропша]], [[Русија]]
}}
'''Петар III''' ([[руски јазик|руски]]: ''Пётр III Фёдорович''), роден како ''Карл Петер Улрих фон Холштаин-Готорп'', бил [[император]] на [[Русија]] во продолжение на неколку месеци во текот на [[1762]] година и основоположник на династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. Бил познат по своите симпатии кон [[Прусија]], најмногу поради фактот што склучил договор со неа. Бил симнат од власт, најверојатно поради заговор и бил убиен од страна на неговата сопруга [[Екатерина II]].Тука се спомнува и Цме кој бил најдобриот мегу сите