Разлика помеѓу преработките на „Жан Кокто“

Додадени 165 бајти ,  пред 3 години
ситна поправка
с
(ситна поправка)
[[Податотека:Portrait of Jean Cocteau.jpg|мини|thumb|Портрет на Жан Кокто]]
 
'''Жан Кокто''' (на {{lang-fr|Jean Cocteau}}, {{роден|5|јули|1889}} - {{починал|11|октомври|1963}}) бил француски писател, сликар и [[режисер]]. Како експериментатор поминал низ фази на модерна [[уметност]] - [[кубизам]], [[дадизам]], [[надреализам]], а по разноликоста на опусот се смета за ѕвезда на францускиот дух (''Орфеј'', ''Страшни деца'', ''Петел и Арлекин'').<br />
БилТој бил член на [[францускаФранцуска академија|Француската академија]] од [[1955]], на позиција број 31 сесè до [[1963]] година.
 
==Творештво==
===Филмографија===
* „[[Тестаментот на Орфеј]]“ (1960)
 
{{Сликар-никулец}}