Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
Според Афанасиј Селишчев во 1929 година во Лешок имало 97 куќи и 580 жители, сите Македонци.<ref>Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23</ref>
 
Според последниот попис од 2002 година, селото брои 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од православна вероисповед. Следува табела на националната структура на населението:<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2